Napoje alkoholowe towarzyszą nam na co dzień. Nie ma znaczenia czy spożywamy lamkę wina do obiadu, szklankę piwa na dobry sen czy kieliszek szampana w ramach świętowania – wprowadzamy szkodliwe ilości do naszego organizmu.

Zanim zatem ponownie postanowisz sięgnąć po alkohol w piątkowy wieczór sprawdź, w jaki sposób wpływa on na nasz organizm.

Substancja, która pozornie ma za zadanie pomóc zrelaksować się po trudnym i długim dniu, tak naprawdę jest niezwykle toksyczna dla organizmu. Nadmiar alkoholu może doprowadzić do poważnych zmian na narządach, wpływając także na mózg i układ nerwowy. Dlaczego nie warto pić alkoholu?

Czemu alkohol szkodzi zdrowiu?

Od dziecka wychowujemy się z poczuciem, że alkohol to zawsze dobry sposób na rozładowanie stresu oraz lepszą zabawę. Kultura picia alkoholu na wydarzeniach rodzinnych czy podczas spotkań ze znajomymi jest tak powszechna, że nawet dorastający nastolatkowe, sięgają po tę substancję właśnie w takich sytuacjach. Z czasem alkohol zaczyna towarzyszyć nam codziennie, nawet w trakcie samotnych wieczorów przed telewizorem. Warto jednak wiedzieć, że picie alkoholu, niezależnie w jakiej ilości, jest niezwykle szkodliwe dla zdrowia. 

Długotrwałe spożywanie alkoholu (bez znaczenia czy decydujemy się tylko na symboliczną lampkę wina wieczorem lub kieliszek wódki na trawienie), działa toksycznie na ludzki organizm. Wynika to przede wszystkim z dużej zawartości alkoholu etylowego, zwiększającego ryzyko wystąpienia ciężkich i nierzadko nieuleczanych schorzeń. Warto jednak pamiętać, że w alkoholu występuje również wiele innych substancji, które niekorzystnie wpływają na organizm. Czemu zatem alkohol szkodzi zdrowiu?

W jaki sposób alkohol działa na organizm człowieka?

Alkohol nie ma pozytywnego wpływu na zdrowie, nawet ten spożywany w małych ilościach. Nadmiar alkoholu prowadzi natomiast do poważnych konsekwencji zdrowotnych, na których leczenie nierzadko jest już za późno. Alkohol etylowy jest toksyczny i działa jak trucizna, która atakuje wątrobę, układ krwionośny, a także mózg. W efekcie zwiększa się ryzyko wystąpienia zalania wątroby oraz trzustki, marskości i stłuszczenia wątroby.

U osób nadmiernie spożywających alkohol zwiększa się ryzyko wystąpienia nowotworów trzustki i jelita grubego, a także gardła oraz jamy ustnej. Toksyczne działanie alkoholu w organizmie człowieka objawia się także zwiększonym ciśnieniem tętniczym, uszkadzającym serce oraz prowadzącym do nieodwracalnych zmian w naczyniach krwionośnych.

Nie można także zapomnieć o destrukcyjnym działaniu alkoholu na układ nerwowy. Nawet niewielka ilość tej substancji prowadzi do uszkodzenia nerwów i śmierci komórek nerwowych. Neurotoksyczne działanie alkoholu doprowadza do zmian osobowości, wpływając jednocześnie na nastrój i zachowanie. W bardziej zaawansowanych przypadkach, gdzie alkohol jest spożywany w dużych ilościach, dochodzi do zaburzeń poznawczych, zaburzeń myślenia abstrakcyjnego i pamięci operacyjnej. Nierzadko osoby uzależnione tracą poczucie czasu i przestrzeni.

cukrzycy

Alkohol dla cukrzyka – zakazane połączenie

Osobną grupą, u której alkohol ma destrukcyjny wpływ na organizm, są diabetycy. To u nich najczęściej pada zasadnicze pytanie: czy cukrzyk może pić alkohol?

Osoby z cukrzycą powinny pamiętać o tym, że nawet mała ilość spożytego alkoholu może doprowadzić do niedocukrzenia organizmu. U osób z cukrzycą, wątroba odpowiedzialna za magazynowanie glukozy w postaci glikogenu, nie funkcjonuje tak jak powinna. Wątroba nie reguluje samodzielnie poziomu cukru we krwi.

W momencie kiedy osoba z cukrzycą zacznie spożywać alkohol, wątroba zaczyna zajmować się jego metabolizowaniem, blokując tym samym jej podstawową funkcję. Brak odpowiedniej ilości cukru we krwi w nocy u osób chorujących na cukrzyce, może doprowadzić do utraty przytomności i konieczności podania dożylnej glukozy. Niedocukrzenie nocne u cukrzyka jest niebezpieczne dla jego zdrowia i życia, gdyż zazwyczaj nie jest świadomy tego, co się dzieje.

Spożycie alkoholu u cukrzyków może doprowadzić do kwasicy ketonowej, czyli zakwaszenia organizmu prowadzącym do szybszego procesu spalaniu tłuszczów i wzrostu szkodliwych dla organizmu hormonów (adrenaliny, kortyzolu, hormonu wzrostu). Niemal za każdym razem występuje ostra hiperglikemia.

Alkohol jest niezwykle toksyczny dla organizmu, dlatego należy unikać jego nadmiernego spożycia. Szczególnie narażone są osoby z cukrzycą, które dla zdrowia powinny zupełnie zrezygnować z tego typu substancji.