Najnowsze badania pokazują, że różnego rodzaju zachowania nałogowe są uporczywym i palącym problemem dla młodych dorosłych. Często mają też oni tendencję do bagatelizowania skutków używania substancji psychoaktywnych lub chorobowego wykonywania pewnych grup czynności, co zwiększa ryzyko głębokiego uzależnienia. Sposobem na bezpieczne i skuteczne wyjście z nałogu jest terapia w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień. Dlaczego warto się zgłosić?

Ośrodek leczenia uzależnień – kiedy warto się zgłosić?

Młodzi dorośli stają przed wieloma wyzwaniami, co często prowadzi do eksperymentowania ze szkodliwymi substancjami, takimi jak alkohol, narkotyki, leki lub dopalacze. Coraz bardziej powszechne okazują się również uzależnienia behawioralne, na przykład od sieci internetowej lub gier komputerowych. Zachowania nałogowe w młodym wieku zwiększają prawdopodobieństwo występowania podobnych trudności w późniejszym życiu. Niezwykle ważne jest więc aktywne dążenie do powrotu do zdrowia i stworzenie planu osiągnięcia swoich celów na wstępnym etapie uzależnienia. Gwarancją całkowitego wyzdrowienia jest szybka reakcja na problem, kiedy czujemy, że tracimy kontrolę nad własnym życiem.

Nasz ośrodek leczenia uzależnień jest dostosowany do potrzeb wszystkich osób, które ukończyły już 18 rok życia. Pacjenci mogą liczyć na całodobowe wsparcie certyfikowanych specjalistów, którzy rozumieją fizyczne, emocjonalne i behawioralne problemy młodych dorosłych. Zespół lekarzy, psychologów i psychoterapeutów zapewnia narzędzia niezbędne do pokonania wszystkich trudności i stworzenia długiego, trzeźwego życia. Podczas indywidualnej i grupowej terapii chorzy poznają mechanizmy uzależnienia, poprawiają życiowe i społeczne umiejętności, identyfikują niebezpieczne wyzwalacze i uczą radzić sobie ze stresem bez polegania na używkach.

Czy ośrodek leczenia uzależnień to dobre miejsce dla młodych osób?

W ostatnich latach znacznie bardziej powszechne stały się uzależnienia wśród młodych dorosłych, którzy niestety rzadziej szukają profesjonalnego wsparcia na własną rękę. Często zwracają się oni do specjalistów dopiero wtedy, kiedy problem staje się naprawdę poważny. Tymczasem gwarancją bezpiecznego i efektywnego wyjścia z nałogu jest wczesne rozpoczęcie terapii. Ośrodek leczenia uzależnień to dobre miejsce nie tylko dla starszych i bardziej doświadczonych osób, ale też wszystkich tych, którzy dopiero osiągnęli pełnoletność. Wszechstronna terapia pomaga zrozumieć mechanizmy uzależnienia i rozwiązać powiązane problemy, z którymi mogą mieć do czynienia pacjenci. Zachowania nałogowe wpływają na większość na większość aspektów życia. Właśnie dlatego niezbędne jest kompleksowe, całodobowe wsparcie i uczestnictwo w zajęciach indywidualnych i grupowych, które odbywają się w bezpiecznym, przyjaznym środowisku. W ten sposób jesteśmy w stanie zapobiegać nawrotom i zdobyć umiejętności, które gwarantują osiągnięcie długoterminowego sukcesu.

Niekwestionowaną zaletą ośrodków leczenia uzależnień jest również możliwość wymiany doświadczeń z innymi, często starszymi osobami. Młodzi dorośli mogą spojrzeć na swoją sytuację z szerszej perspektywy i zrewidować błędne przekonania, które stanęły im na drodze do wyzdrowienia. Na podstawie osobistych historii i obserwacji będą też w stanie uświadomić sobie, do czego może doprowadzić uzależnienie. Chodzi tu oczywiście nie tylko o gorszy stan zdrowia, ale też problemy w życiu osobistym pozostałych pacjentów, takie jak utrata pracy lub zerwanie więzi z rodziną.

Ośrodek leczenia uzależnień – dlaczego warto?

Wkraczanie w dorosłość z nałogiem może negatywnie wpłynąć na wszystkie sfery życia. Uzależnienie od jakichkolwiek czynności lub substancji nie pozwala się rozwijać, zdobyć wymarzony zawód lub stworzyć zdrowe, stabilne relacje z bliskimi. Konsekwencje stają się coraz bardziej poważne na późniejszych etapach uzależnienia, od którego trudno uwolnić się na własną rękę. Samodzielna walka z nałogiem nawet przy świadomym wysiłku i silnej motywacji bardzo często kończy się niepowodzeniem. Nieuchronny powrót do dawnych nawyków skutecznie zniechęca natomiast do podejmowania kolejnych wysiłków. Przyczyną takich sytuacji często jest brak całodobowego, wszechstronnego wsparcia specjalistów, którzy mogą nam nie tylko utrzymać abstynencję, ale też zrozumieć naturę trudności.

alkoholizm

Oczywiście uzależnienia bardzo często wskazują na inne, skrywane problemy, z którymi nie sposób poradzić sobie bez profesjonalnej pomocy. Szczególnie podatne na zachowania nałogowe bywają osoby, którym brakuje pewności siebie i poczucia celu. Zdarza się, że szukają chwilowej ucieczki od rzeczywistości, nie potrafią radzić sobie z nagromadzonymi emocjami lub czują, że brakuje im ważnych życiowych umiejętności. Ośrodek leczenia uzależnień to miejsce, w którym możemy zrozumieć mechanizmy uzależnienia i wypracować nowe reakcje na trudne, bolesne sytuacje, od których zwykle szukalibyśmy wytchnienia w nałogu.