Objawy nadmiernego spożycia alkoholu, nazywane popularnie kacem są doskonale znane nawet tym, którzy z uzależnieniem nie mają zbyt wiele wspólnego. Ból głowy, nudności, wymioty, zaburzenia koncentracji i ogólne złe samopoczucie są objawami, z którymi należy liczyć się po wieczorze i nocy intensywnego picia. I choć można uniknąć ich przestrzegając kilku prostych zasad rozsądnego picia, wiele osób w dalszym ciągu cierpi z powodu silnego kaca, szczególnie gdy nadmierne spożywanie alkoholu staje się znacznie poważniejszym i regularnym problemem.
Rozwiązaniem na pozbycie się objawów kaca jest oczywiście detoks alkoholowy, który właściwie przeprowadzony powinien trwać co najmniej kilka dni i odbywać się pod bacznym okiem lekarzy. W jaki sposób detoks radzi sobie z nadmiarem alkoholu w organizmie i skąd tak naprawdę biorą się objawy kaca?
Metabolizm alkoholu i zatrucie organizmu
Alkohol etylowy spożywany zarówno w mniejszych stężeniach (pod postacią piwa) jak i w wysokoprocentowych napojach alkoholowych przedostaje się do krwioobiegu niemalże od razu po spożyciu, wchłaniając się już na poziomie jamy ustnej i kontynuując przez cały układ pokarmowy.
Co ciekawe, choć stężenie alkoholu jest znacznie niższe w piwie niż choćby w wódce, to właśnie alkohole wysokoprocentowe wchłaniane są znacznie szybciej, szczególnie gdy spożywa się je na pusty żołądek.
Etanol jest bardzo łatwo wchłaniany przez tkankę mózgową, przy czym najwyższe stężenie etanolu w ośrodkowym układzie nerwowym występują w ciągu pierwszej godziny po spożyciu alkoholu. Z tego też powodu wszelkie zaburzenia zachowania oraz poczucie upojenia alkoholowego odczuwalne są właśnie w krótkim czasie po spożyciu alkoholu.
Alkohol powoduje też w organizmie różnorodne zmiany biochemiczne, wśród których należy wymienić przede wszystkim obniżenie poziomu potasu, wapnia, magnezu i fosforanów – alkohol zmniejsza ich wchłanianie i przyspiesza wydalanie, co w efekcie prowadzi do pojawienia się wspomnianego już kaca, a więc sytuacji, w której organizm po odstawieniu alkoholu zaczyna odczuwać skutki jego picia i zatrucia alkoholowego.
Kac i jego objawy
Kac to nic innego jak reakcja organizmu na ustanie hamującego oddziaływania alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy, dzięki któremu ten nie jest w stanie odczuwać skutków zatrucia alkoholowego w trakcie spożywania alkoholu. Do podstawowych objawów kaca należą złe samopoczucie, nadwrażliwość na różne bodźce, w tym zapachy, dźwięk i oświetlenie, obniżenie nastroju, uczucie rozbicia, osłabienie koncentracji i ogólny spadek formy fizycznej, a spośród trudniejszych do zniesienia także nudności i wymioty, bóle głowy, obniżony apetyt, drżenie rąk, nadmierne zmęczenie oraz pocenie się.
Objawy kaca mogą obejmować też różnorodne zaburzenia psychiczne, ruchowe i somatyczne, przez co osoby doświadczające go często wydają się być zrezygnowane i niechętne do wykonywania codziennych czynności aż do momentu ustania efektów kaca. I choć te mogą ustąpić same, w przypadku silnych objawów warto poszukać pomocy specjalistów, szczególnie jeśli spożywanie alkoholu zaczyna być uzależnieniem, a nie jednorazowym wyskokiem.
Alkohol zawiera szereg toksyn prowadzących do zaburzeń w gospodarce jonowo-elektrolitowej, niedoborów witamin i minerałów. Jednocześnie, jego składniki biorą czynny udział w metabolizmie, przez co ich gwałtowne odstawienie powoduje odczuwanie silnego kaca i tzw. zespołu abstynencyjnego. Ratunkiem dla odczuwających go osób jest odtrucie organizmu, czyli prowadzony pod okiem lekarzy detoks. Na czym polega i dlaczego jest skutecznym lekarstwem na kaca?
Detoks alkoholowy w leczeniu silnego kaca
Typowo detoks kojarzony jest z pacjentami silnie uzależnionymi od alkoholu, jednak w praktyce można zastosować go także u osób które wpadły w ciąg alkoholowy lub znacząco przedawkowały alkohol etylowy i w związku z tym odczuwają negatywne skutki odstawienia napojów wysokoprocentowych. Detoks jest sposobem na odtrucie organizmu, podczas którego organizm usuwa z krwioobiegu pozostałości toksycznych związków pochodzących z alkoholu, jednocześnie domagając się uzupełnienia utraconych przez jego działanie elektrolitów, witamin i minerałów.
Celem detoksu jest nie tylko skuteczne przerwanie ciągu alkoholowego, ale też złagodzenie fizycznych i psychicznych skutków gwałtownego odstawienia alkoholu, czyli właśnie objawów towarzyszących kacowi. Detoksykacja pozwala uzupełnić poziom płynów w organizmie, przygotowując do powrotu do normalnego życia lub, w przypadku osób uzależnionych, przygotowując pacjenta do podjęcia terapii odwykowej.
Należy pamiętać, gdy mamy kogoś bliskiego, zmagającego się z problemem alkoholowym lub sami czujemy, że tracimy kontrolę nad spożywanymi trunkami wysokoprocentowymi, powinniśmy skonsultować się z profesjonalistami w walce z uzależnieniami. Detoks alkoholowy jest bardzo ważny, ale trzeba pomyśleć, jakie podjąć następne kroki. Jednym ze skutecznych sposobów na leczenie alkoholizmu jest wszycie wszywki dla alkoholików we Wrocławiu. Przyspiesza ona wyjście z nałogu i pozwala na wytrwanie w trzeźwości.