Nie jest możliwe wskazanie jednej przyczyny leżącej u podstaw alkoholizmu. Powody popadnięcia w nałóg są bardzo zróżnicowane i w znacznej mierze zależne od osobistych cech i przeżyć danej osoby. Może to być zarówno chęć ucieczki od problemów, próba relaksu, pokonania nudy lub dopasowania się do otoczenia, a nawet sposób na przełamanie nieśmiałości.

Specjaliści zajmujący się badaniem i leczeniem uzależnień wytypowali trzy podstawowe grupy czynników, które mogą wpływać na powstanie nałogu. Są to czynniki biologiczne, do których zalicza się predyspozycje genetyczne, czynniki społeczne, takie jak wadliwa socjalizacja lub presja otoczenia, a także czynniki psychologiczne rozumiane jako zestaw cech odpowiedzialnych za podatność na uzależnienia.

Pierwsze objawy uzależnienia od alkoholu

Alkoholizm jest chorobą niezwykle podstępną, która często może rozwijać się niezauważona przez otoczenie. W jej rozpoznaniu konieczne jest wypatrywanie określonych sygnałów. Pierwszymi objawami uzależnienia od alkoholu są:

  • występowanie luk w pamięci i zaburzeń świadomości u osoby pijącej,
  • zwiększona lub zmniejszona tolerancja na alkohol,
  • koncentracja życia wokół okazji do picia alkoholu,
  • występowanie głodu alkoholowego rozumianego jako niekontrolowana chęć spożycia alkoholu,
  • zaniedbywanie codziennych obowiązków zawodowych i domowych na rzecz alkoholu,
  • wystąpienie zespołu abstynencyjnego – dreszczy, nudności, zawrotów i bólów głowy, drżenia kończyn – na skutek zaprzestania picia.

Metody leczenia alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu powinno przebiegać pod okiem profesjonalnych terapeutów specjalizujących się w terapii uzależnień. Najlepszym sposobem walki z nałogiem jest podjęcie leczenia w formie stacjonarnej w ośrodku zamkniętym. Oferuje on możliwość pełnej izolacji od codziennych stresów i czynników wyzwalających, co daje większe szanse na skuteczne pokonanie choroby. W ośrodku terapii uzależnień wykorzystywane są różnorodne metody leczenia alkoholizmu. Są to przede wszystkim detoks służący uwolnieniu organizmu od trujących substancji, terapia farmakologiczna wykorzystywana głównie jako wsparcie w trakcie detoksu oraz psychoterapia przybierająca formę terapii indywidualnej i grupowej. W leczeniu wykorzystywane są również wykłady i warsztaty oraz aktywność fizyczna i kontakt z naturą.

Jak przebiega odtrucie alkoholowe?

Odtrucie alkoholowe, zwane detoksem, stanowi proces fizjologiczny polegający na oczyszczeniu organizmu z toksycznych substancji zawartych w napojach wyskokowych. Początkowo pacjent poddany detoksowi może odczuwać nieprzyjemne skutki odstawienia alkoholu, określane mianem objawów odstawiennych. W celu minimalizowania tych dolegliwości, nad przebiegiem odtruwania alkoholowego czuwa zespół doświadczonych specjalistów, którzy dbają o nawodnienie i właściwą podaż witamin u pacjenta. W razie konieczności aplikują również środki uspokajające i nasenne. Nad stanem psychicznym przechodzącego detoks pacjenta cały czas czuwają psychoterapeuci oferujący wsparcie w nawet najtrudniejszych momentach.

Objawy odstawienne alkoholu

W wyniku nagłego odstawienia alkoholu przez osoby, które go nadużywały, mogą wystąpić nieprzyjemne objawy odstawienne, określane także jako alkoholowy zespół abstynencyjny. Rozwijają się one zazwyczaj w ciągu 24–48 godzin od spożycia ostatniej dawki alkoholu, czas ten może się jednak różnić w zależności od osoby – niektórzy pacjenci doświadczają zespołu abstynencyjnego już po kilku godzinach od wypicia ostatniego drinka. Do najbardziej typowych objawów odstawiennych należą:

  • rozdrażnienie,
  • osłabienie,
  • wzmożona potliwość,
  • drżenie dłoni oraz innych części ciała,
  • zaburzenia snu, w tym bezsenność,
  • bóle i zawroty głowy,
  • nudności i wymioty,
  • kołatanie serca,
  • wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
  • nadwrażliwość na światło i dźwięki,
  • stany lękowe.

Wystąpienie i nasilenie objawów odstawienia zależy od stopnia zaawansowania choroby alkoholowej oraz indywidualnych uwarunkowań danej osoby. W wypadu niektórych pacjentów zespół abstynencyjny może mieć przebieg bardziej gwałtowny. Objawia się on wtedy pobudzeniem psychoruchowym, halucynacjami wzrokowymi, słuchowymi i złudzeniami dotykowymi, a także agresją i autoagresją.

Terapia uzależnień we Wrocławiu

Osoby uzależnione z Wrocławia i okolic, które chcą poddać się leczeniu alkoholizmu, zachęcane są do skorzystania z oferty Ośrodka Terapii Uzależnień we Wrocławiu  FreeDom. Placówka przeprowadza odwyk w warunkach kontrolowanych, nadzorowany przez wysoce wykwalifikowanych specjalistów,  zapewnia ponadto wsparcie psychologiczne w trakcie terapii indywidualnej i grupowej. Daje to możliwość pełnego skupienia na celu i osiągnięcia przez pacjenta szybkich i trwałych rezultatów.