Sztuka filmowa pełni ważną rolę w życiu współczesnego człowieka.

Obrazy kinowe nie tylko dostarczają nam rozrywki, ale często również pozwalają spojrzeć na świat z innej perspektywy i inspirują do pozytywnych zmian w swoim życiu. Nie inaczej sprawa ma się z filmami o wychodzeniu z uzależnienia. Dzięki temu krótkiemu artykułowi, poznasz tytuły, które naprawdę warto obejrzeć.

Filmy obrazujące, że uzależnienie nie definiuje człowieka

Wśród społeczeństwa dominuje stereotyp osoby uzależnionej jako osoby z marginesu społecznego. Uzależnienie może jednak dotknąć każdego, w tym osoby o cieszącej się dużym prestiżem profesji lub mające imponujące osiągnięcia sportowe.

Lot (Flight, USA, 2012)

Pilot William „Whip” Whitaker szczęśliwie ląduje zepsutym samolotem. Prokuratora wszczyna jednak śledztwo w sprawie wypadku, kiedy okazuje się, że bohaterski lotnik znajdował się w stanie nietrzeźwości. Whitaker musi zmierzyć się z zarzutami i swoim alkoholizmem.

Najlepszy (Polska, 2017)

Film opowiada historię polskiego sportowca wyczynowego o niesamowitych umiejętnościach, który spędził swoją młodość na licznych odwykach. Choć niewiele osób słyszało o Jerzym Górskim, na zawsze zapisał się on w historii jako mistrz świata w podwójnym triatlonie, który dzielnie stawił czoła demonom swojej przeszłości.

Pod Mocnym Aniołem (Polska, 2014)

Jerzy podjął decyzję o walce ze swoim nałogiem alkoholowym, jednak jego droga naznaczona jest licznymi upadkami. Te doprowadzają go na odwyk, gdzie poznaje tak różne od siebie historie uzależnień opowiadane przez księdza, reżysera, policjanta, fryzjerkę i wiele innych nietuzinkowych osób.

Szalone serce (Crazy Heart, USA, 2009)

Bad Blake to niezwykle utalentowany muzyk country, któremu pomimo podeszłego wieku nie brakuje sił do życia w trasie koncertowej. Niestety życie nie było dla niego łaskawe i Bad nosi w sobie zranienia spowodowane przez nieudane małżeństwa i alkoholizm. W rewizji swojego życia pomoga mu dziennikarka Jean Craddock.

Filmy z kobiecą perspektywą na uzależnienie

W większości przypadków dzieła sztuki filmowej zdominowane są męskimi bohaterami i historiami męskich zmagań z życiowymi trudnościami. Kobietom może być ciężko odnaleźć się w tych opowieściach. Na szczęście istnieją jednak filmy obrazujące, jak dzielnie walczyć ze swoim uzależnieniem potrafią również dziewczyny. Życiowe zawirowania tych bohaterek z pewnością wzruszą niejedną osobę.

28 dni (28 days, USA, 2000)

Gwen Cummings to młoda, czerpiąca z życia garściami pisarka, której słabością jest skłonność do przesadzania z alkoholem. Nie zdaje sobie sprawy z powagi problemu, póki pijana nie doprowadzi do wypadku na weselu swojej siostry. Gwen zostaje skazana na 28-dniowy pobyt w klinice odwykowej i rozpoczyna terapię, nad którą nigdy wcześniej się nie zastanawiała. W roli głównej obsadzono czarującą Sandrę Bullock.

Wyjść na prostą (Smashed, USA, 2012)

Małżeństwo Kate i Charliego opiera się na miłości do całonocnej zabawy i mocno zakrapianych imprez. Taki styl życia kompromituje jednak Kate jako nauczycielkę szkoły podstawowej i zmusza ją do podjęcia decyzji o abstynencji. Odzyskanie kontroli nas swoim życiem wiąże się dla Kate z konfrontacją z dawnymi kłamstwami, toksyczną matką i Charliem, który nie chce żyć w wolności od alkoholu.

wyjście z nałogu

Kiedy mężczyzna kocha kobietę (When a Man Loves a Woman, USA, 1994)

Po kilku latach małżeństwa Michael zauważa, że jego żona Alice zmaga się z alkoholizmem. Ten kultowy film odpowiada na pytanie, jak uzależnienie wpływa na związek i czy nadszarpnięte zaufanie można jeszcze odbudować.

Wszystkie te filmy uczą nas, że uzależnienie to wielopłaszczyznowy i skomplikowany temat, ale też wróg, którego da się pokonać. Pochodzisz z województwa Śląskiego i szukasz nowoczesnej oraz bezpiecznej placówki terapii uzależnień. Freedom to ośrodek oferujący indywidualne podejście do pacjenta i kompleksowe leczenie uzależnień. Katowice dzieli jedynie dwie godziny drogi od spokojnego Mirkowa, w którym znajduje się Freedom.

Ośrodek Freedom stworzony jest przez specjalistów terapii uzależnień, ale i przez osoby, które na własnej skórze doświadczyły trudów wychodzenia z nałogu. Każdemu ze swoich pacjentów zapewni odpowiednie warunki do refleksji nad życiowymi planami i aspiracjami. Można w nim również odbyć detoks.