Alkoholizm jest chorobą, która może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne, dla osoby uzależnionej. Do najczęstszych powikłań należą marskość wątrobyoraz depresja. Żeby jednak móc rozpocząć walkę z tymi schorzeniami, trzeba najpierw uporać się z uzależnieniem od alkoholu. Zerwać z tym nałogiem raz na zawsze! Próby regeneracji wątroby czy leczenia objawów depresji nie będą skuteczne, jeżeli organizm nie zostanie oczyszczony z alkoholu, a osoba uzależniona nie nauczy się utrzymywać abstynencji.
Poszukiwanie pomocy
Jeżeli to Ty jesteś uzależniony od alkoholu i z własnej woli poszukujesz informacji na temat leczenia, to już pierwszy sygnał, że uda Ci się przezwyciężyć złe skłonności. Jeżeli natomiast poszukujesz pomocy dla kogoś bliskiego, nie zniechęcaj się początkowymi niepowodzeniami i odrzucaniem pomocy ze strony alkoholika. Musisz wykazać się naprawdę dużą siłą, by skłonić Twojego bliskiego do podjęcia leczenia.
Konsekwencje i objawy alkoholizmu
Picie alkoholu uszkadza układ nerwowy oraz zaburza myślenie i emocje. Osoba uzależniona może więc stawiać opór przed podjęciem jakiegokolwiek leczenia. Często zdarza się również, że alkoholicy twierdzą, iż wcale nie mają, żadnego problemu i w każdej chwili mogą przestać pić. Nie jest to jednak prawda. Znakami rozpoznawczymi alkoholizmu są: odczuwane silne pragnienie picia alkoholu, tzw. głód alkoholowy, drżenie mięśni, niepokój, bezsenność, czy w krańcowej fazie, omamy słuchowe i wzrokowe. Jeżeli któreś z tych objawów występują u osoby podejrzanej o alkoholizm, to znak, że należy podjąć leczenie.
Leczenie alkoholizmu
Najważniejszym krokiem dla osób chcących podjąć leczenie alkoholizmu jest detoksykacja alkoholowa, tzw. detoks, który polega przede wszystkim na oczyszczeniu organizmu z toksyn spowodowanych zatruciem alkoholem oraz wyrównaniu wszystkich utraconych minerałów. Ważne jest również wyleczenie schorzeń spowodowanych piciem alkoholu, jak np. majaczenia alkoholowego czy padaczki alkoholowej. Leczenie można podjąć w ośrodkach terapii i leczenia uzależnień od alkoholu oraz w grupach wsparcia, jak np. Anonimowi Alkoholicy.
Istnieją także alternatywne metody leczenia, które wspomagają właściwe leczenie uzależnienia. Do tych metod zaliczane jest leczenie Esperalem, wszycie Esperalu, Anticol oraz inne leczenia farmakologiczne.